OSOBNÍ STRÁNKA ČLENA SDRUŽENÍ GV

Jarmila Maršálová

* 1962
Vyškov
kraj Jihomoravský

Výtvarné techniky: pastelky, pastely, akryl, olej, akvarel

Popis tvorby:

Vyučila jsem se v tiskárně a léta pracovala jako ruční sazečka písma. V mých rukách se dříve střídaly jehly, háčky, jehlice, kleštičky,… šila jsem, vyšívala (i obrazy), háčkovala, pletla, tvořila tapiserie, náhrdelníky, náramky a náušnice; dlouhodobě jsem šila hračky pro brněnské družstvo.

Touhy, lásky a naděje prosvícené sluncem, prosáknuté vodou, provoněné hlínou a zvířené větrem se v mé poetické tvorbě objevují už druhé desetiletí, píšu milostnou poezii a vydávám ji vlastním nákladem; s básníky jsem se léta setkávala na různých poetických festivalech.
Před lety jsem začala kreslit jen tak…
Barevná dřívka v rukách zpívala píseň z mé duše. Na větší formáty jsem použila tvrdé pastely. Ilustrovala jsem několik dětských knížek.
Když už mi nestačilo vyjadřovat se jen verši a pastelkami, táhlo mě to k výtvarné činnosti. Nápad, že zkusím štětce, jsem uskutečnila až po 10 letech. Malovat jsem začala až v Příbrami, kam jsem se přestěhovala v roce 2012.

Líbí se mi dotýkat se barevných pastelek, fascinuje mě malování akrylovými a olejovými barvami na plátno, občas si pohraju s akvarelem; ve výtvarné činnosti, které se věnuji několik let, se snažím vyjádřit své pocity, využívám geometrických tvarů, expresionismu, v přírodně laděných obrazech jsou znát prvky impresionismu, naivní umění převládá u všech technik. Obrazy jsem dřív malovala intuitivně, nyní si v duchu sestavím plánek, co chci svým obrazem sdělit. Nejraději maluji u stolu a v klidu podle svých představ nebo předloh, které si fotím, jindy s pomocí stojanu doma či v plenéru.
Už dávno jsem žasla nad tvorbou patchworku, ke kterému jsem se nedostala, proto se ho snažím podobným způsobem ztvátnit na malířské plátno.

Učím se na malbu dívat jiným pohledem než dosud, je to pro mě nový životní směr a zároveň úžasný relax.
Od roku 2015 vystavuji samostatně po celé ČR i na Slovensku nebo na společných výstavách.

Členství: Galerie výtvarníků, Volné sdružení umělců Čech, Moravy a Slovenska, Sdružení výtvarníků ČR.

Sbírky poezie: Ztrácíš se, má lásko (1999), Příběh lásky (2003), Kamínky na římse (2012), Láska a leš (2015), ilustrace: Zajíček (2015).

Motto:  „Každým dotykem se snažím vnímat Boha a nabídnout ho ostatním pro roztančení srdce.“

Ukázka z tvorby...

Malba

OSOBNÍ KONTAKT NA UMĚLCE

Zde zadejte své jméno a e-mailovou adresu, abychom Vám mohli odpovědět.

„Pokud se vám moje tvorba líbí nebo se chcete na něco zeptat, budu ráda, když mi napíšete nebo zavoláte.“

Jarmila Maršálová